Mutlu Aile, Mutlu Çocuk...
24 Şubat 2022

Ailemiz her birimiz için çok önemli ve değerlidir. Kendimize verdiğimiz değer ile beraber ailemize sevgi, saygı ve ilgi göstermek sağlıklı ve mutlu bir aile yuvasına sahip olmamızı sağlayacaktır.  

Mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir aile ortamında büyüyen çocuklar dış dünya ile daha barışık ve sağlıklı ilişkiler kurarlar. Yoğun bir iş hayatımız olsa da ailemizle, çocuklarımızla evde buluştuğumuzda, beraber olduğumuzda televizyon, tablet, telefondan uzak kendilerine vakit ayırmalı, sevgimizi ve kendileri ile ilgili olduğumuzu göstermeliyiz. Aynı çatı altında yaşadığımız eşimizle, çocuklarımızla kaliteli bir zaman dilimi oluşturmalı, beraber sohbet edip birlikte eğlenebileceğimiz etkinliklerde bulunmalıyız.

Değişik vesilelerle akraba, komşu ve dostlarımızı birlikte ziyaret etmeliyiz.

Kaliteli, sevgi dolu zaman geçirmek çocuklarımızın kendilerine olan özgüvenlerini artıracak, kendilerinin bir birey olarak dikkate alındıklarını hissettirecektir. Bu durum ise çocuklarımızın sosyal yönden güçlü, kendine güvenen, kendini seven,  sosyal ve ruhsal yönden sağlıklı bir kişiliğe sahip olmalarını sağlayacaktır. Bunun için birlikte güzel vakit geçirmeli, beraber gülebilmeli, gerektiğinde beraber ağlamalıyız. Akşam yemekleri ya da çay sohbetlerinde 15-20 dakika da olsa elektronik eşyalardan uzak vakit geçirmeliyiz. Evimize alacağımız eşyalardan hafta sonu planlarına, sağlık konularından gelecekle ilgili kariyer planlarına kadar birçok konuda aile toplantıları düzenlemeli, çocuklarımızın fikirlerini de almalıyız. Böylelikle çocuklarımız kendilerinin önemli olduklarını hissederler,  özgüvenleri ve kendilerine saygısı artar.

‘Dertler paylaşıldıkça azalır, sevinçler paylaşıldıkça artar’ düsturunu aile içinde de yaşatmalıyız. Zor zamanlarda bir arada olmalı, bu dönemlerde aile üyeleri birbirlerine daha sıkı sarılmalıdır. Yapılan hatalardan dolayı çocuklarımızı dışlamak yerine onlarla daha yakın ilişki kurmak, dertleşmek onların evden ve aile fertlerinden uzaklaşmalarının önüne geçecektir. Uygun bir lisanla yaptıkları yanlışlar kendilerine ifade edilmeli ama her durum ve şartta sevgimizi onlara göstermeliyiz.  Bu hem bizim hem de çocuklarımızın üzerindeki duygusal yükü azaltacaktır.

Unutmayalım ki bu dünyada sırtımızı her zaman dayayabileceğimiz tek müessese ailemizdir. Her şey geçer, her arkadaşlık bitebilir ama ailemiz ve çocuklarımız her zaman bizim ayrılmaz bir parçamızdır. O nedenle zamanı geçmeden ailemize ve çocuklarımıza yeterli ve kaliteli vakit ayırmalıyız.

Psikolog Eşem Gül DÜZGÜN

Esenler Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi